Možná jste si v poslední době všimli reklamy na ProfiCMS. Co je ProfiCMS, pro koho je vhodný a jakým způsobem funguje?

ProfiCMS nejvíce využijí webdesigneři s vlastními zákazníky zejména z oblasti firem, kteří mohou nabízet nadstandardně vybavený, uživatelsky přístupný systém pro správu dat (publikační systém), u kterého je možné často a snadno upravovat nejen způsob zobrazení, ale třeba i formát dat.

proficms

Výhody ProfiCMS

1) ProfiCMS má volnější strukturu databáze. Klasickým příkladem je seznam kontaktů: klasický publikační systém většinou umožňuje pouze úpravy v rámci jednoho textového bloku WYSIWYG editoru.  Co stránka to jeden stejný formulář, do kterého se vkládají data, toť vše.Aby bylo možné pracovat s oddělenými daty – jméno, telefon, e-mail apod. používají lepší systémy tzv. moduly, V každém takovém modulu musí programátor vytvořit funkce pro zobrazení formuláře, uložení dat a pro zobrazení. Pokud zákazník potřebuje více různých formátů dat (např. různé parametry v sortimentu výrobků), může být systém velmi nepřehledný (a také asi nebude levný).

V ProfiCMS nepotřebujete programovat ani moduly. ProfiCMS zajistí oddělení dat od šablony, ale také vyřeší  na aplikační úrovni to, co jinde musí řešit programátor: v konfiguračním souboru si můžete nastavit název SQL tabulky, pojmenujete data v tabulce a můžete nastavit také funkci pro jejich zpracování. Systém pak automaticky přidá sloupce do databáze a vy si jenom upravíte HTML šablonu. Je to jako MVC framework bez programování :-) Samozřejmě u většiny projektů si vystačite s předdefinovanými formáty.

2) Snadné vytváření šablon. Data jsou před zobrazením nejprve vložena do bloku podšablony –  subtemplate, která se postará o jejich správné naformátování . Podšablonu může uživatel zvolit individuálně pro každou položku nebo kodér nastaví odkaz na jinou variantu detailního zobrazení. Typickým příkladem je výpis katalogu produktů, kde se zobrazuje výpis produktů a pak detailní varianta s podrobnými údaji. Systém vás opět nebude omezovat v počtu těchto podšablon.

3) Nastavení hlavní šablony stránky. Každý publikační systém umožňuje editaci struktury. ProfiCMS kromě komfortnější úpravy menu navíc umožňuje nastavit individuální šablonu pro každou stránku a také individuální data platná pro konkrétní stránku nebo skupinu stránek. Příkladem je titulek stránky nebo meta tagy, ale třeba i titulní obrázek nebo některé nadpisy. Zatímco jinde jste odkázáni na předvolené položky formuláře, v ProfiCMS lze formát a způsob zobrazení těchto položek opět nastavit uživatelsky, pokud nechcete použít předvolenou konfiguraci.

4) Za ProfiCMS se nemusíte stydět, vypadá dobře a je snadné jej používat. Zákazníci nemají problémy se zvládnutím základních dovedností, věci prostě fungují hned po instalaci. Nemusíte je učit, kde se uploadují obrázky, kde dokumenty a kde se to celé dává dohromady.

Shrnutí

Myslím, že ProfiCMS je skvělá a unikátní platforma pro správu obsahu internetové prezentace, která umožňuje snadno vytvořit profesionální a kterýmkoliv směrem rozšířitelný web a která nezklame zejména ty webdesignery, kteří nechtějí ztrácet čas programováním stále stejné zobrazovací logiky, ale chtějí mít maximální kontrolu nad HTML kódem.

Pokud vás nezajímá čas strávený na projektu ani kvalita výsledného kódu, natož zákaznický komfort, “hlavně ať je to zadarmo”, je to pouze vaše volba. Ale myslím, že rozumný zákazník tento přístup neocení :-)

Domovská stránka produktu

Hlasujte pro tento článek:
  • Bookmarky.cz
  • Digg
  • del.icio.us
  • Google
  • Linkuj
  • Vybrali.sme
  • E-mail this story to a friend!
  • Facebook
  • LinkedIn

Komentáře

Váš komentář: