Převod DVD do AVI

Odesláno v October 9, 2006 | Kategorie webdesign | Leave a Comment

Na webu je milion tutoriálů jak ripnout DVD do DIVX, XVID apod., většina lidí doporučuje balík Gordian Knot, ještě více lidem tento balík připadá složitý až k hranici použitelnosti. Přestože své zřejmě udělá, nováček má jistě hodně problémů jak co a kde rozchodit.

Já jsem měl ale nedávno zdánlivě jednodušší problém: dostat DVD do Flashe. Ideální formát pro import je samozřejmě nekomprimované AVI. A to byl trochu kámen úrazu: prostě jsem nepřišel na to, jak za pomoci tohoto BigMegaPacku sestříhat video zároveň se zvukem.

Kupodivu na to stačí jediný program, VirtualDubMod, méně známý to klon VirtualDubu, který tuším naleznete i ve výše zmíněném balíčku. A s jeho pomocí je to docela snadné. Předpokládám že video, které chcete zkonvertovat pochází například ze svatby nebo prezentace, tedy nepotřebujete je taky dekódovat. Ne že by to nešlo, ale nebudu to popisovat.

Jak tedy převést DVD do AVI:

Nainstalujeme/spustíme VirtualDubMod. Z menu nahoře vybereme File/Open video file a přímo na DVD vybereme soubor VTS_01_0.VOB nebo podobný. Poznáte ho tak, že je velký ;-)

Zřejmě taky bude chvilku trvat, než se soubor načte – rozparsuje.

Po načtení můžeme klasicky nastavit začátek a konec výběru klipu. Někdy je vhodné klip zmenšit, případně s ním provést jiný psí kus, jako třeba zaostření/rozmazání, oříznutí, nastavení jasu, barev apod. Provedeme to jednoduše tak, že v nabídce Filters přidáme jeden z mnoha dostupných filtrů (Video/Filters/Add…). V našem případě přidáme filtr Resize a Deinterlace. Ten druhý filtr pomůže (tedy udělá to sám) odstranit prokládané řádkování a vedlejší efekty s ním spojené. V nabídce pak zvolte první možnost – Blend fields together.

Ještě než okno zavřeme, tj. v seznamu filtrů, můžeme nastavit Cropping – oříznutí části obrazu, jako třeba černé pruhy v horní a dolní části, které v klipu pouze zabírají místo. Zavřeme seznam filtrů.

Klip máme připraven, teď jej stačí “uložit”. Já jsem chtěl plain AVI, zvolím tedy File/ Save as..

V tomto nenápadném leč mocném okně nastavíme v bloku Video roletku na Full processing mode (i v případě nekomprimovaného AVI – pozor, soubor bude fakt velký). A samozřejmě název souboru.

V poli Compression necháme Uncompressed RGB, ale pokud chceme video i zkomprimovat a máme nainstalovaný nějaký komprimační kodek (placený DIVX, open source XVID či zdarma Windows Media Video [.wmv] apod.), třeba jej budete chtít využít. V bloku Video klikněte vedle Compression na tlačítko Change a vyberte si jeden z kodeků. Nastavení podrobností už určitě zvládnete.

Na závěr klikněte na Uložit a nechte zase chvíli pracovat počítač.

Hlasujte pro tento článek:
  • Bookmarky.cz
  • Digg
  • del.icio.us
  • Google
  • Linkuj
  • Vybrali.sme
  • E-mail this story to a friend!
  • Facebook
  • LinkedIn

Komentáře

Váš komentář: