Minule jsem napsal pár ryze subjektivních postřehů o hostingu v kraji českém.

Jak každý asi zná i ze svých zkušeností, nakonec to nikdy není velká sláva a tak jsem chtěl zkusit štěstí v cizině. Stačí trochu hledání na webu a jistě narazíte na věc u nás nevídanou – hosting, kde můžete používat neomezené množství domén za cenu jediného hostingu.

S čím se musíte smířit? Komunikace v angličtině, ale to většinou není až takový problém, i při mé znalosti angličtiny se vždycky dalo domluvit. Problém s podporou je spíš ten, že probíhá formou “tiketů”. Pošlete dotaz, za okamžik přijde automatický mail a pak čekáte několik hodin na odpověď. A tak dál pořád dokola, většinou to ale pokaždé řeší někdo jiný.

Fáze 2A – Godaddy.com

Nechal jsem se zlákat spoustou reklamy na jejich webu a první krok směřoval na jejich hosting. Už na začátku mě měl odradit jejich web plný reklam, během registrace vám nabídnou spoustu služeb které nevyužijete a po zdlouhavé registraci plné skrytých nástrah se nakonec dostanete k cíli – zaplacení služeb. Pak stačí změnit DNS a můžete používat.

Opravdu máte před sebou téměř neomezený hosting, CPanel, ve kterém můžete jedním kliknutím instalovat Wordpres, OsCommerce apod., nastavovat databáze, maily… Maily byl kámen úrazu číslo 1. Po registraci máte sice 1000 emailových schránek, ale pouze k jediné doméně. Oops… Musíte si dokoupit další balíček mailových služeb.

Kámen úrazu č.2: V administraci je všechno tak nějak pomalejší, nebo spíš velmi pomalé. Opravdu utrpení je nastavení mailových schránek, které se provádí jinde než správa webu či databází, navíc maily nefungovaly příliš spolehlivě, některé účty se mi podařilo nastavit, některé ne.

Vydržel jsem rok, ale vlastně jsem tam měl jen pár zaparkovaných domén.

Fáze 2B – SITE5.COM

Tohle byla velká chyba, rychlost stejně neštastná jako u Daddy, ale nepoužívají CPanel, jen vlastní rozhraní. Jako všude jinde podpora by Ticket system. Po prvním pokusu přidat subdoménu jsem musel kontaktovat podporu, která to tak nějak nastavila, po druhém pokusu jsem si nechal raději vrátit peníze. Šlo to rychle.

Fáze 2C – Hostmonster.com

Hostmonster je hosting, kde se mi docela líbilo. V administraci je vidět povolený transfer 15 TB/měsíc a 1,56 Terabajtů prostor na disku, Perl, MySQL i PostgreSQL, SSH přístup, sto databází, vzdálený přístup do databáze.

Nevýhody: nemůžete hostovat erotické stránky, trochu podivná podpora (proč mám pocit, že to někde outsourcují) a pomalá odezva při více souborech. Na webu používám publikační systém s WYSIWYG editorem a načtení celého editoru a někdy i stránek trvá dost dlouho – tedy dost dlouho na to, aby to obtěžovalo.

Problém u všech zahraničních hostingů je s rychlostí FTP – tedy vytváření souborů. Upload řádově několika stovek souborů trvá desítky minut. Balík instalací ale můžete elegantně uploadovat jako jeden zazipovaný soubor, který rozbalíte až na webu třeba i z PHP skriptu.

Cena je 6,95$/měsíc.

Fáze 2D – Hostgator.com – můj tip

Nakonec jsem se zkusil poptat po známých a vyzkoušel jsem nyní můj poslední hosting – Hostgator.com. Prakticky stejná stránka s administračním rozhraním CPanel jako na Godaddy a Hostmonster. Za o 1 dolar vyšší měsíční cenu (7,95$) získáte prakticky stejné služby (bohužel chybí PostgreSQL), jen s lepší rychlostí odezvy.

A opět neomezeně domén, mailových schránek, databází apod. Fajn je i možnost úpravy nejen .htaccess, ale i php.ini, možnost stažení logů, dvoje statistiky, cron, Perl, vzdálený přístup do MySQL, Ruby on Rails. Škoda PostgreSQL, bylo by to na 5 hvězdiček. Podpora je (nečekaně) docela kvalifikovaná, vždy mi upravili přesně a pouze to, co jsem požadoval. Přestože se jedná zřejmě o velký hosting, nebyl pro ně problém změnit řádek v mod_security a ani nemáte pocit, že jednáte se špatně placeným toasterem. Pro někoho možná bude zajímavé, že administrátorům nevadí ani nějaké to odhalené ňadro (Adult obsah).

Většinu roku také najdete na webu kupóny na slevy. Problém je s tejně jako u ostatních systémů s uploadem FTP souborů, ale opět můžete uploadovat jeden velký zip a rozbalit jej na serveru.

Měsíční cena je o něco vyšší než Hostmonster, ale pokud nepotřebujete PostgreSQL, díky lepší odezvě (a subjektivně lepšímu pocitu) doporučuji Hostgator.com.

PS.: Napsání tohoto článku bylo docela náročné. Pokud se chystáte využívat služby Hostgator.com, prosím, použijte k tomu tento odkaz. Nic vás to nestojí.

Komentáře

7 Responses to “Konečně pořádný hosting II – zahraniční megahostingy”

  1. Jiří Melčák on January 2nd, 2009 21:00

    Díky za tipy. Sám používám již asi rok Hostmonster, mám na něm tak 20 webů a byť je to občas pomalejší (není se čemu divit, když to jede přes půlku světa), na rozjezd malých projektů je to plně dostačující a celkově jsem spokojen tak z 95%.

  2. admin on January 2nd, 2009 21:30

    Ono nakonec není špatné ani GoDaddy, jen mě namíchli tou jejich administrací.

  3. Nox on February 9th, 2009 20:38

    Přidám další zkušenost. Byla akce, tak jsem zkusil Dreamhost – bohužel to odpovídalo ceně, je to opravdu velmi, velmi pomalé, nepoužitelné. Bohužel, jinak to vypadalo celkem v pohodě, ikdyž kvůli tomuto jsem to ani nějak důkladně nezkoumal.

  4. admin on February 9th, 2009 22:26

    Já nevím lidi, proč ten článek asi píšu? Je tam nějaký náznak že máte zkoušet všechno ostatní a zdaleka se vyhnout Hostgatoru? A stejně všichni zkouší cokoliv jiného protože je to o dolar nebo dva levnější. Nevyplatí se to. Ale díky za další zkušenost.

  5. Erika on May 8th, 2009 17:16

    Mne znamy odporuca hostmonster, myslim ze ma uz aj slovensku domenu (kdesi bola v diskusii) hostmonster.sk … tak neviem …

  6. admin on May 20th, 2009 14:02

    Jak rikam, mne osobne to k srdci neprirostlo, zalezi co preferujete, jestli cenu nebo vyšši výkon. S Hostgatorem je méně problémů, lepší podpora a subjektivně běží rychleji, ale je dražší.

  7. david on June 12th, 2009 16:45

    ma nekdo zkusenosti s 1and1.com ?

Váš komentář: